Źródło przeprowadzki. Czyli jak znaleźć pracę za granicą?


Praca za granicą jest bez wątpienia czymś co kusi wielu Polaków. Któż z nas nie chciałby jeździć nowym samochodem i zarabiać kilka albo nawet kilkanaście tysięcy Euro miesięcznie. Jednak aby nasze marzenia się ziściły trzeba najpierw zadać sobie trud by znaleźć wymarzoną posadę. Dlatego w moim artykule postaram się udostępnić Państwu kilka wskazówek jak znaleźć pracę za granicą.

Nowe możliwości pracy za granicą

Jak dotąd trzynaście z piętnastu krajów starej Unii Europejskiej otworzyło dla nas swoje granice. Jednak z początkiem maja tego roku sytuacja ta ulega zmianie i Polacy będą mogli legalnie pracować również w Austrii i Niemczech. Są to niewątpliwie bardzo atrakcyjne kraje w szczególności dla osób, które mieszkają blisko zachodniej granicy. Ponieważ będą mogły pracować legalnie za granicą, czyli przyjmować pensję w Euro, a żyć W Polsce i to tutaj wydawać pieniądze.

Gdzie szukać pracy za granicą?

Kto ma szansę na znalezienie pracy za granicą?

Zagraniczni pracodawcy w zdecydowanej większości poszukują specjalistów i pracowników wykwalifikowanych. Jednak nie zawsze muszą to być osoby posiadające doświadczenie, ponieważ jeśli spełniamy podstawowe wymagania stawiane przez pracodawcę, np. skończyliśmy kierunek informatyka na wydziale mechanicznym renomowanej uczelni. Może On zorganizować dla nas starz, co prawda bardzo często są to starze bezpłatne, lecz stanowią one genialną propozycję dla osób chcących się gdzieś zaczepić. Niestety na takie rozwiązanie mogą zdecydować się tylko i wyłącznie osoby posiadające dobrą sytuację finansową, starze mogą trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy a stażysta musi się w tym czasie jakoś utrzymać. Ponadto firmy organizujące starze nie dają gwarancji zatrudnienia, więc może się okazać, że młoda osoba nie tylko pracowała kilka miesięcy za granicą za darmo, lecz również wróci do Polski z długami.

Gdzie szukać pracy za granicą?

Najlepszym źródłem poszukiwań pracy za granicą jest oczywiści Internet. Poszukiwania pracy powinniśmy rozpocząć od polskich portali na których w zakładkach praca za granicą, pracodawcy przedstawiają swoje oferty.

Warto jednak nie ograniczać się tylko i wyłącznie do nich i poszerzyć poszukiwania o zagraniczne portale. Można w tym celu posłużyć się wyszukiwarką Google wpisując frazę np. szukam pracy (oczywiście przetłumaczoną na język kraju do którego się wybieramy) połączoną z nazwą miejscowości do której chcemy wyjechać. Przedstawiciele specjalistycznych branż mogą szukać pracy za pośrednictwem stron internetowych agencji rekrutacyjnych. Korzystając z nich w dwojaki sposób, po pierwsze przeglądając na bieżąco i obserwując czy nie pojawiło się coś godnego uwagi, po drugie dodając swoje cv do bazy danych.

Źródło przeprowadzki. Czyli jak znaleźć pracę za granicą?

Warto również skorzystać z Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej EURES, działa on na podobnej zasadzie co strony internetowych agencji rekrutacyjnych. Można w nim znaleźć oferty pracy stałej i sezonowej pochodzące z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeśli nie radzimy sobie w pełni z obsługą portalu a chcielibyśmy poznać wszystkie jego funkcje, dobrym pomysłem jest odwiedzenie urzędu pracy, ponieważ zatrudnieni są w nim asystenci systemu EURES, którzy z pewnością pomogą.

Osoby najbardziej zdecydowane, znające zagraniczny rynek i mające wiedzę w jakim przedsiębiorstwie chciałby pracować mogą przeszukiwać strony internetowe potencjalnych zagranicznych pracodawców i szukać na nich informacji o rozpoczęciu procesu rekrutacyjnego na określone stanowiska. Ponadto duże koncerny na swoich stronach internetowych udostępniają możliwość pozostawienia swojego CV na wypadek gdyby jakieś stanowisko się zwolniło – warto skorzystać z tej opcji.

Jak widać podczas poszukiwań pracy za granicą nie warto ograniczać się tylko i wyłącznie do jednego źródła, dużo lepiej jest zdywersyfikować oferty. Najważniejsze jednak by nie siedzieć z założonymi rękami (praca sama się nie znajdzie), lecz wychodzić pracodawcy naprzeciw. Pamiętajmy o zasadzie, że nasze szanse ze znalezieniem pracy za granicą rosną wprost proporcjonalnie do ilości CV które zostały przeczytane prze potencjalnych pracodawców.