Przewóz zwierząt za granicę a przeprowadzka


Jeśli w najbliższym czasie planujesz realizację przeprowadzki międzynarodowej i chciałbyś zabrać ze sobą swojego czworonożnego pupila z pewnością zainteresuje cię artykuł opisujący przewóz zwierząt za granicę. Zostały w nim odpisane wymagania formalne dotyczące koniecznych badań, szczepień oraz dokumentów, niezbędnych do wywiezienia czworonoga.

Od czego zacząć przygotowania?

Przygotowania swojego pupila do wyjazdu za granicę należy rozpocząć od wizyty u weterynarza, powinien on podać naszemu zwierzęciu serie szczepionek, (między innymi szczepionkę przeciw wściekliźnie) oraz wszczepić podskórny chip (czyli identyfikator). Ponadto weterynarz powinien zrobić naszemu pupilowi badanie krwi, którego zadaniem jest potwierdzenie skuteczności szczepionki na wściekliznę. Wynik tego badania należy przesłać do laboratorium w Puławach, jest to jedyna zatwierdzona przez Unię Europejską instytucja uprawniona do wydawania zaświadczeń tego typu.

Przewóz zwierząt za granicę a przeprowadzka

Wynik badania powinien być odesłany do weterynarza w terminie nie dłuższym niż 14 dni. Jeśli jest pozytywny weterynarz będzie mógł dokończyć sprawy formalne związane z wywiezieniem pupila za granice czyli wypełnić paszport. W paszporcie znajdować się będą informacje szczegółowe o szczepionkach oraz badaniach krwi i chipu. Następny krok to rozpatrzenie wyboru środka transportu.

Przewóz zwierząt za granice – wybór środka transportu.

Jeśli głównym kryterium wyboru środka transportu jest krótki czas podróży z pewnością powinniśmy zdecydować się na podróż samolotem. Niestety nie wszystkie linie lotnicze umożliwiają transport zwierząt. Easy Jet oraz Wizz Air nie wpuszczają naszych czworonożnych przyjaciół na pokłady swoich samolotów, z wyjątkiem psów przewodników. Linie lotnicze Airpolini wyrażają zgodę na transport zwierząt, lecz wprowadzają pewne obostrzenia odnośnie wagi, mianowicie waga naszego pupila nie może przekraczać 5 kilogramów. Jeśli jednak mieści się on w tym przedziale może swobodnie podróżować z nami w kabinie pasażerskiej. Istnieją również przewoźnicy tacy jak AES Cargo/Move One, zajmują się oni transportem zwierząt. Transport ten ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do Anglii, więc nie wszystkie planujące zagraniczną przeprowadzkę osoby mogą z niego skorzystać.

Jeśli nie zależy nam na szybkim transporcie możemy podróżować ze swoim pupilem pociągiem lub autokarem. W przypadku podróży pociągiem musimy zapłacić za swojego czworonożnego przyjaciela 50% wysokości normalnego biletu, ponadto już będąc w podróży jesteśmy zmuszeni poprosić o zgodę współpasażerów z pociągu. Wybierając transport autokarowy, nie ma jednolitych zasad, na rynku jest wielu przewoźników oferujących transporty międzynarodowe i każdy z nich wyznacza swoje standardy. Dlatego przed kupnem biletu warto zadzwonić do firmy oferującej usługi transportowe i dowiedzieć się czy istnieje możliwość wykupienia u nich biletu dla swojego czworonoga oraz ile to będzie kosztowało.

Przewóz zwierząt za granice – wybór środka transportu

Jakie środki ostrożności należy podjąć?

Kiedy już zrobimy swojemu czworonożnemu pupilowi wszystkie niezbędne badania, wyrobimy paszport oraz wybierzemy środek transportu. Następnym krokiem będzie zastanowienie się jakie środki ostrożności należy podjąć by transport naszego zwierzęcia przebiegł pomyślnie. Mowa tutaj nie tylko o zakupie klatki, kagańca czy też smyczy, lecz również o rozważeniu podania zwierzęciu środków uspokajających. Najprawdopodobniej jest to pierwsza tak długa podróż w życiu naszego czworonoga, dlatego trudno przewidzieć w jaki sposób będzie się on zachowywał. Środki uspokajające mogę bez wątpienia umilić podróż, lecz mogą również zaszkodzić naszemu zwierzęciu, dlatego ich ewentualne użycie należy skonsultować z weterynarzem.