Przeprowadzki międzynarodowe – najczęściej popełniane błędy


Przeprowadzki międzynarodowe są be wątpienia bardziej złożone i skomplikowane niż typowe przeprowadzki lokalne. Dzieje się tak ponieważ osoba zamieniająca miejsce zamieszkania ma na głowie nie tylko spakowanie, zniesienie, przewiezienie i wniesienie swoich rzeczy, lecz również sprawy związane ze zmianą pracy oraz środowiska. Natłok nowych nietypowych obowiązków powoduje, że bardzo łatwo popełnić błąd, który często przybiera katastrofalne konsekwencje. Dlatego warto przeczytać listę błędów najczęściej popełnianych podczas realizacji przeprowadzki międzynarodowej i uczyć się na cudzych pomyłkach a nie na własnych.

Wynajęcie nie doświadczonej firmy realizującej przeprowadzki międzynarodowe

Realizacja przeprowadzki międzynarodowej na własną rękę jest bez wątpienia bardzo trudna, a czasem nawet nie możliwa, dlatego usługę tego typu warto zlecić firmie przeprowadzkowej. Wybór przedsiębiorstwa przeprowadzkowego nie należy jednak do najłatwiejszych, firm na rynku jest wiele jak więc znaleźć tą która sprosta naszym wymaganiom? Przede wszystkim należy sprawdzić czy przedsiębiorstwo, któremu chcemy powierzyć swoją przeprowadzkę posiada doświadczenie w ruchu międzynarodowym. Nie warto jednak wierzyć na słowo, lepiej skrupulatnie sprawdzić referencje.

Przeprowadzki międzynarodowe – najczęściej popełniane błędy

Poza tym warto sprawdzić ubezpieczenie firmy przeprowadzkowej i wnikliwie przeczytać umowę, interesując się głównie punktem odpowiedzialności przedsiębiorstwa za towar (czyli czy firma przeprowadzkowa ponosi pełną odpowiedzialność za przewożone mienie). Ponadto warto zwrócić uwagę, na posiadanie przez przedsiębiorstwo rozbudowanej floty pojazdów. Jest to szczególnie istotny aspekt, ponieważ podczas przeprowadzki międzynarodowejwykonanie dwóch kursów staje się kompletnie nie opłacalne, dlatego cały nasz dobytek powinien zmieścić się na ciężarówkę.

Brak zorientowania w zakresie podatków i opłat celnych

Jeśli planujesz przeprowadzkę do kraju z poza Unii Europejskiej musisz zdać sobie sprawę z faktu, iż przewożone przez ciebie mienie będzie musiało zostać oclone na granicy. Warto dowiedzieć się jakie są koszty opłat celnych ponieważ może się okazać, że czasem przewiezienie całego swojego dobytku staje się nie opłacalne. Lepiej go sprzedać, zabrać ze sobą tylko przedmioty najpotrzebniejsze a w nowej lokalizacji urządzić się od podstaw.

Nie odpowiednio zabezpieczone meble

O ile realizując przeprowadzkę lokalną można zaryzykować i nie zabezpieczać mebli, lub zabezpieczyć je byle jak, o tyle podczas realizacji przeprowadzki międzynarodowej warto szczególną uwagę zwrócić na ich odpowiednie zabezpieczenie. Powinno się do tego celu wykorzystywać nie tylko folię ochronną stretch (której zadaniem jest ustabilizowanie konstrukcji mebla) lecz również folię bąbelkową i maty przeprowadzkowe (które powinny chronić mebel przed ewentualnymi uszkodzeniami).

Nie odpowiednio zabezpieczone meble

Zabezpieczając meble, warto byśmy zdali sobie sprawę z faktu, iż szereg czynności manipulacyjnych na nich podczas przeprowadzki międzynarodowej jest bardzo rozbudowany i obejmuje nie tylko ich zniesienie i wniesienie lecz również wielokrotne ustawianie na samochodzie, oraz przestawianie w trakcie dokonywania opłat celnych. Więc im staranniej zabezpieczymy swoje rzeczy tym większe prawdopodobieństwo, że do nowej lokalizacji dojadą bez uszkodzeń.

Niepotrzebne wożenie rzeczy podczas przeprowadzki międzynarodowej

Przed realizacją każdej międzynarodowej przeprowadzki warto przejrzeć wszystkie swoje rzeczy i podzielić je na te które potrzebujemy oraz na te które potrzebne nam raczej już nie będą. Warto byśmy zadali sobie sprawę z faktu, iż im więcej przewozimy tym więcej zapłacimy firmie przeprowadzkowej za realizację zlecenia, nie warto więc wyrzucać pieniędzy w błoto, przewożąc przedmioty, które nie są nam już do niczego potrzebne.