Licencja na transport międzynarodowy


Jeśli planujesz rozszerzenie działalności swojego przeprowadzkowego przedsiębiorstwa o realizacje zleceń międzynarodowych, warto byś zapoznał się z treścią mojego artykułu. Opisuję w nim jakie wymagania trzeba spełnić by uzyskać licencję na transport międzynarodowy.

Do czego licencja na transport międzynarodowy jest potrzebna firmie przeprowadzkowej?

Licencja na transport międzynarodowy upoważnia właściciela firmy przeprowadzkowej do transportu towarów za granicę. Jest ona rzeczą niezbędną, ponieważ bez niej, możemy realizować przeprowadzki międzynarodowe jedynie samochodami typu busy (ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3.5 tony). Przestrzenie ładunkowe tego typu samochodów oscylują w granicach 20m3, jest to około 8m2. Co prawda auta tego typu idealnie się nadają do realizacji małych zleceń przeprowadzkowych (kiedy to do przewiezienia jest niewiele rzeczy) niestety realizacja dużej przeprowadzki (biura lub domu) jest przy użyciu takiego samochodu nie możliwa. Dlatego właściciel firmy przeprowadzkowej chcąc poszerzyć ofertę swojego przedsiębiorstwa o realizację przeprowadzek międzynarodowych, musi nie tylko kupić porządny samochód ciężarowy, lecz również wyrobić sobie licencję.

Licencja na transport międzynarodowy

Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy?

Żeby uzyskać licencję na transport międzynarodowy trzeba w Biurze Do Spraw Transportu Międzynarodowego złożyć następujące dokumenty:

Z chwilą przyznania licencji przedsiębiorca przeprowadzkowy, może zacząć świadczyć swobodnie swoje usługi transportowe na ternie większości państw Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że może swobodnie jeździć po całej Europie, ponieważ istnieją pewne państwa (takie jak Rosja czy Białoruś), które od wymagają zezwoleń na wykonanie danego transportu. Zezwolenia te dzielą się na cztery grupy mianowicie: dwustronne, tranzytowe, ogólne i kr-3 i są wystawiane przez BOTM.

Koszty licencji na transport międzynarodowy

Koszty licencji na transport międzynarodowy

Opłata za udzielenie licencji na transport międzynarodowy wynosi:

Sam koszt udzielenia licencji nie jest najwyższy, biorąca pod uwagę oczywiście możliwości stojące przed licencjonowanym przedsiębiorstwem przeprowadzkowym. Musimy jednak wiedzieć, że sama licencja nie wystarczy, ponieważ właściciel firmy przeprowadzkowej musi zainwestować również w porządny samochód ciężarowy przystosowany do transportu mebli, a to już jest wydatek rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.